Barevná schémata pro osoby s částečným omezením zraku

Při vytváření barevných schémat komerčních projektů či veřejných budov se začíná čím dál intenzivněji řešit otázka, jak umožnit osobám s částečným omezením zraku snadný a bezpečný pohyb v daném prostoru. Řešení najdeme v britské vyhlášce o budovách, v části M (Building Regulations Approved Document Part M), která popisuje opatření pro snadné využívání a přístup v budovách tak, aby prostory vyhověly zákonu o diskriminaci handicapovaných osob (Disability Discrimination Ac­t).

Při pohybu v neznámém prostředí se valná část osob s částečným omezením zraku zastaví a snaží se v okolním prostoru najít vizuálně výrazné orientační body. Při správném použití mohou barvy a barevné rozdíly přinášet velký užitek. Postupem podle několika jednoduchých pravidel snadno vytvoříte vhodná barevná schémata.

1. Používání kontrastních barev

Při výběru barevného schématu, které má vyhovovat potřebám osob s částečným omezením zraku, je velmi důležité vybírat barvy, jež se vzájemně doplňují, ale i barvy s dostatečnou úrovní kontrastu.

Představte si, že byste okopírovali jasně červenou a jasně modrou na černobílé kopírce. Barevný rozdíl mezi těmito dvěma barvami bude po převedení do stupňů šedi zanedbatelný. Pokud však provedete stejnou věc se světle modrou a tmavě modrou barvou, barevný rozdíl mezi vzniklými dvěma odstíny šedé bude významný. Spousta osob s částečným omezením zraku spoléhá v neznámém prostředí na vizuální orientační body, takovéto barevné kontrasty proto hrají důležitou roli, protože barvy se stejným tónovým odstínem se mohou jevit stejně.

2. Míra odrazivosti světla (LRV – Light Reflectance Value)

Chcete-li zajistit dostatečný barevný kontrast na kriticky důležitých plochách (např. vzájemně sousedící podlahy či zdi), je důležité porozumět hodnotám odrazivosti světla (LRV). Hodnota LRV popisuje míru viditelného světla, které daná barva odrazí při osvícení světelným zdrojem. Díky této hodnotě zjistíme i poměr absorbovaného světla. Uvážíme-li měřítko 0% až 100%, kde nula vyjadřuje absolutní čerň a sto procent je bílá s absolutním světelným odrazem, doporučujeme ponechat mezi danými barvami rozdíl asi 30 procentních bo­dů.

Abychom vám usnadnili výběr barev, společnost Johnstone’s pro vás připravila barevnou paletu s hodnotami LRV všech barev.

3. Identifikace klíčových faktorů

Také další klíčové aspekty by měly být snadno identifikovatelné. Mezi zdmi a stropem by měl být například dostatečný kontrast, který usnadňuje ohodnocení místnosti co do velikosti a výšky. Dalšími objekty, které byste měli zvýraznit dostatečně kontrastními barvami, jsou hrany skloněných podlah, prostory určené k sezení, dveře a kování dveří, sanitární armatury a záchytné tyče. Dále je nutné připočítat i elektrické zásuvky a vypínače.

4. Dobré osvětlení

Přirozené i umělé světlo může různými způsoby ovlivňovat vnímání barev. Dalším důležitým faktorem, který je nutné uvážit při výběru barevného schématu, je způsob osvětlení dané místnosti. Například pod fluorescenčním osvětlením se určité barvy jeví ostře nebo naopak chladně, zatímco za denního světla se intenzivně rozzáří. Přístupnější prostředí vytvoříte za pomoci jasného a rovnoměrného osvětlení. Měli byste proto zvážit, zda by nebylo lepší vyměnit nevhodné zdroje umělého osvětlení za zdroje vhodnější.

5. Výběr správného svrchního nátěru

Výběr barev je zrovna tak důležitý jako výběr svrchního nátěru a sehrává tak významnou roli. Lesklý povrch může vést ke zmatení osob s částečným omezením zraku, které se snaží orientovat v neznámém prostředí. Vhodně zvolené barvy tak umocníte spíše matným nebo pololesklým nátěrem. Také design interiéru by měl být co nejjednodušší a měli byste se v něm vyhýbat smíšeným, matoucím vzorům či pruhům.

Příklady barevných schémat

Kliknutím zde stáhnete prospekt „Barevná schémata pro osoby s částečným omezením zraku“ ve formátu PDF.

Vyhledávání produktů

Najděte správný produkt pro váš projekt výběrem z těchto možností:

Katalog

Začínáte projekt?
Najděte vše, co hledáte v našem Katalogu produktů.

Kontakty

Telefon

INFOLINKA: 800 10 10 00 Provozní doba: 8.00 – 17.00

Pošta

PPG Deco Czech, a.s. Břasy 223 338 24 Břasy Česká republika

© 2011 Johnstone´s Pa­int