Nejčastěji kladené otázky - Všeobecné

Používám velmi tmavý odstín lesklého nátěru a nedaří se mi dosáhnout nezbytného krytí podkladní vrstvy. Proč?

Je velmi pravděpodobné, že k dosažení požadovaného krytí bude u této barvy nutný ještě jeden nátěr. To není nic neobvyklého v případě velmi tmavých odstínů. Odstíny, které vyžadují více vrstev, naleznete na našich vzorkovacích kartách. Další vrstva navíc dodá povrchu ještě vyšší míru ochrany.

Proč za nějakou dobu rozpouštědlem ředitelný jasně bílý lesklý nátěr interiérového dřeva zežloutne?

Obecně lze říci, že k vyblednutí barev dochází časem u všech rozpouštědlem ředitelných nátěrů, to je samozřejmě mnohem zřetelnější v případě, že se jedná o jasně bílý lesklý nátěr. Žloutnutí je navíc urychleno v případě, že je natřený povrch mimo dosah přirozeného denního světla. Nikotin a používání olejových spotřebičů rovněž přispívá k nežádoucímu blednutí barev. Dlouhodobě lepší výsledky co se udržení barevnosti v podobných podmínkách týče lze sledovat u akrylových lesklých nátěrů.

Nemohu se zbavit zápachu po použití lesklého nátěru, co mám dělat?

Důležité je zajistit opravdu dobré větrání. Nechte otevřené dveře i okna (jak během aplikace nátěru tak i nějakou chvíli poté) pro zvýšené proudění vzduchu. Rovněž je doporučeno odstranění nábytku z měkkého dřeva z místnosti před aplikací nátěru, neboť to často natáhne nežádoucí zápach do sebe.

Na povrchu natřeném lesklým nátěrem jsou stopy po tahu štětce a nezaschnutá místa, co je příčinou?

Příčinou je nerovnoměrné nanesení nátěru či aplikace nátěru v místech, kde nátěr již částečně zaschnul – to vede k místům se silnější vrstvou nátěru (stopám po tahu štětce). Pokud nanesete na povrch příliš velké množství barvy a důkladně ji nerozetřete po celém povrchu, zůstanou na ploše větší nánosy barvy. Po důkladném zaschnutí se doporučuje takový nátěr lehce obrousit a znovu přetřít.

Proč se mi nepodařilo dosáhnout stupně krytí, který je deklarován na plechovkách s barvou?

Krytí se obvykle měří jako teoretické průměrné množství barvy nanesené na základovým nátěrem nanesený a současně nenatřený povrch, včetně různých typů povrchů. Stupeň krytí i vydatnost barvy vždy závisí na konkrétních podmínkách v místě aplikace, porositě či profilu povrchu, na který bude barva nanášena. Většina povrchových barev se aplikuje na nějaký přirozený absorbent. Tuto absorpci je možné tlumit dobrými kvalitními základními nátěry či uzavíracími penetračními nátěry před aplikací konečného nátěru. Neošetřené povrchy samozřejmě nasají více barvy, čímž se sníží vydatnost nátěru. Profil povrchu má rovněž vliv na vydatnost nátěru – např. zděné povrchy se zvýšenými profily mohou zvýšit plochu pro aplikaci nátěru až o 30 %.

Jak se vyvarovat odchylkám v odstínech jednotlivých šarží barev pokud používám více plechovek?

Pro nejlepší výsledek je nutné vzít co nejvíce plechovek stejné šarže. Budete-li používat více šarží, doporučujeme barvu promíchat a tím předejít případným odchylkám v odstínu. Pokud toto není praktické, doporučujeme najít na natíraném objektu přirozené zlomy (přechody).

Emulsní nátěr, který jsem nanesl na již dříve natřenou kuchyňskou zeď, se nyní odlupuje. Čím to je?

Je pravděpodobné, že povrch byl znečištěný. Před aplikací každého nátěru je nutné povrch důkladně připravit – zajistit, aby byl čistý, suchý a nebyl znečištěný (např. mastnoty, atd.). Nanesení emulzního nátěru na pevný lesklý povrch nebo na olejovou barvu, která nebyla předem zbroušena pro lepší přilnutí nového nátěru, může být rovněž příčinou.

Vyhledávání produktů

Najděte správný produkt pro váš projekt výběrem z těchto možností:

Katalog

Začínáte projekt?
Najděte vše, co hledáte v našem Katalogu produktů.

Kontakty

Telefon

INFOLINKA: 800 10 10 00 Provozní doba: 8.00 – 17.00

Pošta

PPG Deco Czech, a.s. Břasy 223 338 24 Břasy Česká republika

© 2011 Johnstone´s Pa­int